Kępno
Pędzimy z pomocą do Kępna, w którym sympatyczni inwestorzy: Pan Michał i Pani Monika potrzebowali wsparcia w zakresie wzmocnienia więźby dachowej i ogólnym remoncie dachu.
Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, pierwszym etapem było wzmocnienie serca dachu czyli konstrukcji więźby. Następnie dekarze przeszli do czynności, które pozwoliły wypoziomować dach i nałożyć przyszłe nadbitki dachowe.
Przygotowany dach umożliwił montaż dobrze nam znanych stalowych rynien od firmy Zambelli w kolorze grafitowym, które świetnie sprawdzają się w odprowadzaniu wody podczas załamania pogody.
Przechodząc do meritum i najlepiej wyglądającej części dachu czyli dachówki, pokrycie dachowe składało się tym razem z blachodachówki model Adamante. Blachodachówka jest bardzo charakterystyczna, ponieważ imituje wygląd dachówki poprzez wysokie przetłoczenie fali. Model został wykonany przez firmę RUUKKI, która obejmuje dany model 30 letnią gwarancją co czyni ją naprawdę interesującym i do tego korzystnie wyglądającym wyrobem.
Wykończenie okapu stanowiła właśnie owa nadbitka, która służy do dodatkowego obicia a raczej podbicia dachu.
Wady i zalety nadbitki dachowej
Wykończenie okapu dachu polega na zamontowaniu pod wystającą poza lico ścian częścią połaci dachu dodatkowego obicia. W zależności od tego, w jaki sposób je zamontujemy, można mówić o podbitce lub nadbitce.
Czym się różni podbitka dachu od nadbitki?
Podsufitka czy podbitka, jak sama nazwa wskazuje, służy do podbicia dachu. Umieszcza się ją więc pod wszystkimi elementami konstrukcji więźby, na samym końcu budowy dachu lub już po zakończeniu prac budowlanych. Nadbitkę montuje się w trakcie prac na dachu pomiędzy krokwiami a poszyciem dachu. To oznacza, że „z dołu” jedynym widocznym elementem więźby będą właśnie krokwie. Panele podbitki można zamontować prostopadle do powierzchni ścian budynku, czyli pod kątem do połaci dachu lub równolegle do połaci (tuż pod dachem). W przypadku nadbitki mamy do dyspozycji tylko tę drugą opcję.
Zalety nadbitki
- Tworzy spójną i stabilną konstrukcję z dachem, ponieważ jest jego integralną częścią.
- Sprawia, że dach nabiera lekkości, nie tworzy zamkniętej skrzyni jak podbitka dachowa.
- Pozwala wyeksponować krokwie, jeśli są ciekawie rzeźbione lub malowane, daje możliwości artystycznego wykończenia dachu.
- Oszczędza materiał na wykonanie.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Zainteresowała Państwa nasza działalność i macie pytania odnośnie dachu i naszych usług?
Skontaktuj się z naszą firmą – chętnie odpowiemy na każde pytanie!
SZCZEGÓŁY BUDOWY:
- TYP: wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej + wypoziomowanie dachu
- POKRYCIE DACHOWE: blachodachówka RUUKKI – Adamante
- OBRÓBKI BLACHARSKIE: blacha płaska – RUUKKI – grafitowy
- RYNNY: rynny stalowe Zambelli – 128/80 – grafitowe
- MEMBRANA: membrana z atestem na deskowanie
- MIEJSCE BUDOWY: Kępno